728 x 90

Wymiennik Ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, wymiennik ciepła jest urządzeniem służącym do wymiany ciepła. Media lub powierzchnie o różnych temperaturach oddziałują na siebie, zmieniając wzajemnie swoją temperaturę. Wymienniki ciepła są stosowane w wentylacji, chłodzeniu i klimatyzacji, ale odgrywają też ważną rolę w ogrzewaniu. Są one instalowane w różnych gałęziach przemysłu, w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej oraz do użytku

Jak sama nazwa wskazuje, wymiennik ciepła jest urządzeniem służącym do wymiany ciepła. Media lub powierzchnie o różnych temperaturach oddziałują na siebie, zmieniając wzajemnie swoją temperaturę.

Wymienniki ciepła są stosowane w wentylacji, chłodzeniu i klimatyzacji, ale odgrywają też ważną rolę w ogrzewaniu. Są one instalowane w różnych gałęziach przemysłu, w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej oraz do użytku osobistego.

Ważne jest, aby zadbać o takie urządzenie, na przykład w domu prywatnym z niezależnym systemem grzewczym. Można go używać do regulowania temperatury w pomieszczeniu, sterowania pobieraniem ciepła z głównego źródła itp.

Po co wymiennik ciepła w systemach grzewczych?

W systemach grzewczych urządzenia te nie są tak popularne. Wymienniki odgrywają kluczową rolę w ogrzewaniu domu lub domku letniskowego oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba regulacji temperatury. Zainstalowanie takiego urządzenia w kotłowni pozwala zautomatyzować cały system i zaoszczędzić pieniądze.

Nośnikiem ciepła jest najczęściej woda, ale może nim być również płyn niezamarzający, olej itp.

Zasadniczo wymiennik jest separatorem pomiędzy głównym źródłem ciepła (dostawcą) a systemem użytkownika końcowego. System grzewczy, w którym znajduje się wymiennik, nazywany jest systemem niezależnym. W kotłowniach instaluje się wymienniki umożliwiające kontrolę warunków atmosferycznych, a także zmniejszające zużycie nowoczesnych rur. Faktem jest, że obecnie są one wykonane z plastiku, a maksymalna temperatura, jaką mogą wytrzymać, wynosi 90 stopni.

Jeśli w systemie nie ma wymiennika ciepła, ciepła woda jest przekazywana z centrum (kotła) bezpośrednio do odbiorcy — baterii. Kotłownia nie reguluje jednak dostaw ciepła i nie zmieniają się one w zależności od wyboru odbiorców czy warunków pogodowych.

Jeżeli wymienniki ciepła zostaną zainstalowane w węźle ciepłowniczym budynku mieszkalnego, pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Każdy mieszkaniec reguluje temperaturę w zależności od potrzeb za pomocą kranów na kaloryferach w mieszkaniach. Ciepło można zwiększyć, gdy robi się bardzo zimno, a zmniejszyć, gdy robi się cieplej.

Po co wymiennik ciepła w ogrzewaniu domowym?

Wymiennik ciepła odgrywa kluczową rolę w systemie ogrzewania domu lub domku letniskowego.

Po zainstalowaniu takiego urządzenia można wdrożyć cały system regulacji: kontrolować temperaturę w różnych pomieszczeniach, działanie ogrzewania podłogowego itp. Wymiennik ciepła jest podłączony do rury ciepłej wody z kotłowni, a po drugiej stronie znajduje się układ wewnętrzny z przekaźnikami, sterownikami itp. Dzięki temu urządzeniu można nie tylko kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, ale także bardziej równomiernie ogrzewać dom, stabilizować ciśnienie w rurach, oszczędzać energię i przedłużać żywotność rur.

Może również służyć jako samodzielne źródło ciepłej wody: jeden obieg jest zasilany ciepłą wodą, a drugi wodą. Jest to również sposób na oszczędzanie pieniędzy: na kotłach i energii elektrycznej.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos