728 x 90

Lampy uliczne

Cel oświetlenia ulicznego jest jasny dla wszystkich: jest ono niezbędne do wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się ludzi w godzinach nocnych. Niezależnie od sposobu podróżowania – pieszo, rowerem, skuterami elektrycznymi, motocyklami, samochodami i autobusami – brak oświetlonej ścieżki może prowadzić do obrażeń ciała i szkód w mieniu osobistym i publicznym. Normy i przepisy oświetleniowe określają jasne

Cel oświetlenia ulicznego jest jasny dla wszystkich: jest ono niezbędne do wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się ludzi w godzinach nocnych. Niezależnie od sposobu podróżowania – pieszo, rowerem, skuterami elektrycznymi, motocyklami, samochodami i autobusami – brak oświetlonej ścieżki może prowadzić do obrażeń ciała i szkód w mieniu osobistym i publicznym.

Normy i przepisy oświetleniowe określają jasne wytyczne dotyczące oświetlenia (w luksach) dróg, chodników, parków, terenów publicznych, podjazdów i innych obszarów.

Rodzaje oświetlenia ulicznego

W zależności od tego, co dokładnie ma być oświetlone, budowana jest cała organizacja wybranego typu oświetlenia: zasilanie, wysokość podpór, moc emiterów, ich rodzaj, system sterowania itp. Do głównych typów oświetlenia ulicznego można zaliczyć:

  • krajobraz;
  • fasada;
  • architektoniczne;
  • na drogę i chodnik;
  • oświetlenie specjalne.

Oświetlenie elewacji obejmuje: iluminację wejść, godnych uwagi elementów architektonicznych obiektu, konturów budynku, otoczenia. Lampy uliczne architektoniczne stosowane są do podkreślania zabytków, monumentalnych kompozycji i obiektów historycznych.

Oświetlenie jezdni, chodników, przejść dla pieszych jest ważne dla bezwypadkowego ruchu w nocy, ma to ogromne znaczenie w miastach.

Lampy uliczne specjalne przeznaczone są dla firm, organizacji, które wykorzystują je do celów czysto użytkowych (np. oświetlenie strzeżonych ogrodzeń obwodowych, punktów kontrolnych, skomplikowanych technicznie obiektów).

Cechy oświetlenia krajobrazowego

Oświetlenie krajobrazowe organizowane jest w obszarach przestrzeni publicznej oraz w prywatnych zagrodach, zagospodarowanych w formie miniaturowych ogródków lub skwerów. Do specyfiki organizacji takich obszarów i terenów należą następujące punkty.

Jest to najtrudniejszy rodzaj oświetlenia ulicznego, ponieważ wymaga umiejętności projektowania: krajobraz z roślinami i budynkami musi być oświetlony w taki sposób, aby był postrzegany jako piękny i harmonijny obiekt, z naciskiem na szczególnie interesujące kształty.

Barwa i siła światła dobrana do każdego miejsca musi być komfortowa i relaksująca dla odwiedzającego. Niedopuszczalne jest bezpośrednie światło w oczy obserwatorów. Światło wytwarzane przez lampy parkowe musi być albo odbijane przez białą osłonę, albo przepuszczane przez filtr (szkło białe lub kolorowe).

Ogród, który jest piękny w dzień, traci swój urok nocą, wygląda jak zbiór ciemnych i nieprzyjemnych krzewów i drzew, za którymi czają się niebezpieczeństwa. Aby zieleń lub teren zagospodarowany wyglądał pięknie również w ciemności, wymaga wiele wysiłku.

W tym celu zaopatrz się w kilka przenośnych lamp (najlepiej z wymiennymi kolorowymi filtrami) i spróbuj znaleźć najlepsze punkty widokowe, ustawiając je w różnych miejscach i na różnych wysokościach. Warto też poeksperymentować z kolorem z tych świateł. Po kilku próbach zwykle udaje się znaleźć ciekawe rozwiązania, które można uzupełnić omawiając je z doświadczonymi pomocnikami.

Najlepszą osobą do zaprojektowania pięknego oświetlenia krajobrazu jest specjalista, który jest doświadczony w tym temacie, ponieważ zna prawa projektowania i jest zaznajomiony z narzędziami rzemiosła (typ oprawy, jej funkcjonalność, zasady rozmieszczenia i aranżacji, sprawdzone schematy kolorów).

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos