728 x 90

Wymiennik ciepła

Głównym zadaniem wymiennika ciepła jest przenoszenie ciepła z ośrodka (substancji o wysokiej wartości temperatury) do zimnego obiektu. Przykładami nośników ciepła są gaz, ciecz i para. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć szeroką gamę wymienników ciepła. Każdy z nich ma swoje własne cechy szczególne: zasadę działania, wygląd, różne wartości temperatury itp. Wymienniki płaszczowo-rurowe, których zasada działania

Głównym zadaniem wymiennika ciepła jest przenoszenie ciepła z ośrodka (substancji o wysokiej wartości temperatury) do zimnego obiektu. Przykładami nośników ciepła są gaz, ciecz i para. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć szeroką gamę wymienników ciepła. Każdy z nich ma swoje własne cechy szczególne: zasadę działania, wygląd, różne wartości temperatury itp. Wymienniki płaszczowo-rurowe, których zasada działania różni się od płytowych wymienników ciepła, mają zupełnie inne parametry niż ich odpowiedniki. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o urządzeniach i zrozumieć ich właściwości.

Zasada działania wymiennika ciepła

Nowoczesny wymiennik ciepła może działać zgodnie z trzema podstawowymi procesami:

  • Konwekcja;
  • Promieniowanie cieplne;
  • Przewodzenie ciepła.

Urządzenia są sklasyfikowane według sposobu dostarczania ciepła do zimnego obiektu, a mianowicie:

  • Metoda mieszania;
  • Metoda wymiany ciepła.

Główna różnica tkwi w zasadzie działania, urządzeniu i typie. Dlatego przed zakupem wymiennika ciepła należy zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi typami. Najlepszym sposobem na opisanie zasady działania produktu są jednostki powierzchni. Są one uważane za jeden z najbardziej popularnych wzorów wśród użytkowników. Wewnątrz tego urządzenia skoncentrowane są elementy czujnikowe, które są ogrzewane poprzez przekazywanie ciepła do zimnego obiektu.

Jednostka mieszająca łączy w sobie wzajemne oddziaływanie powietrza i cieczy, zapewniając wysoki poziom wydajności w efekcie końcowym. Dzięki temu urządzenie jest łatwe w produkcji i zapewnia dużą szybkość uzyskania pożądanego efektu. Tylko mieszając dwa różne media, można uzyskać podobne wyniki.

Każdy wymiennik ciepła posiada również zestaw urządzeń, które działają według określonej zasady. Dzielą się one na dwa rodzaje:

  • Rekuperacyjne;
  • Regeneracyjne.

Pierwszy rodzaj polega na zastosowaniu dwóch różnych płynów. Oddziałują one na siebie za pomocą ścianki oddzielającej. Podczas wymiany temperatur przepływ w obu wariantach pozostaje taki sam i nie ulega zmianie. W drugim typie wymienników ciepła występuje element roboczy, który jest jednocześnie źródłem dostarczanego ciepła i swego rodzaju ładowarką. W kontakcie z cieczami element nagrzewa się, uwalniając niezbędne ciepło do pomieszczenia. W tym przypadku przepływ ciepła może zmienić swój kierunek.

Zasada działania na przykładzie płytowego wymiennika ciepła

Jego zasada działania jest dość złożona, dlatego też doskonale podkreśla niektóre ogólne cechy każdego typu urządzenia. Każda z płyt urządzenia jest montowana do drugiej części z możliwością obrotu o 180 stopni. W standardowej jednostce można znaleźć do czterech takich elementów. Jako zestaw tworzą pakiety, które są odpowiedzialne za obwód kolektora. Sam obieg służy do wytworzenia przepływu czynnika chłodzącego. Wymiennik ciepła jest zaprojektowany z dwoma obiegami końcowymi. To właśnie one nie są zaangażowane w proces wytwarzania ciepła przez mechanizm.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos